Akce, tipy, zajímavosti,  O rodinu postaráno,  Poradna pro rodiny,  Vzděláváme a slaďujeme

PORADNA PRO RODINY – EMOCE A JEJICH ROLE VE VÝVOJI DĚTÍ

Emoce nám pomáhají nám porozumět světu kolem sebe, vyjádřit své potřeby a zvládat různé životní situace. Hrají zásadní roli v životě dětí i dospělých. Pro rodiče je důležité vědět, že emoce jako radost, smutek, strach nebo zlost jsou přirozenou součástí vývoje. Učit děti, jak s nimi zacházet, se vyplácí a odměnou vám budou pozitivní dopady na dětský emocionální i sociální růst.

Děti potřebují prostor, kde mohou bezpečně vyjádřit své pocity a kde se budou cítit přijímány, bez ohledu na to, jaké emoce prožívají. Když rodiče věnují pozornost pocitům dětí, mohou lépe porozumět dětským potřebám a pomoci jim rozvíjet zdravou emoční inteligenci. 

Děti na základní škole by již měly mít poměrně dobré povědomí o emocích. Měly by rozumět tomu, že emoce jsou přirozenou součástí života a jsou naší reakcí na různé situace a mohou být pozitivní (radost, nadšení) i negativní (smutek, hněv). Měly by umět pojmenovat a rozpoznat základní emoce, jako jsou radost, smutek, zlost, strach, překvapení nebo znechucení a také vědět, že se emoce mění, někdy velmi rychle. Porozumění těmto emocím jim pomáhá lépe pochopit, co prožívají.

Přestože emoce členíme na pozitivní a negativní, je důležité, aby děti věděly, že žádné emoce nejsou „špatné“ nebo „nežádoucí“. Každý se někdy cítí smutně, naštvaně nebo vystrašeně a je to normální. Děti chceme vést k porozumění důležitosti mluvení o svých emocích s ostatními, například s rodiči, učiteli nebo kamarády. Měly by se učit, jak vyjadřovat své pocity slovně, místo aby na základě nich okamžitě jednaly. Nebude to hned, koneckonců s tím často bojujeme i jako dospělí.

10 konkrétních tipů, jak rozvíjet emoční inteligenci u dětí

1.Mluvte o vlastních pocitech přímo

Když se cítíte naštvaní nebo smutní, řekněte to nahlas: „Teď jsem trochu naštvaný, protože…“ To dětem ukáže, že je v pořádku mluvit o vlastních pocitech.

2. Modelujte zpracování emocí

Pokud jste otrávení po dlouhém dni, začínáte se třeba chovat nevrle, vysvětlete dítěti, jak s tím pracujete: „Jdu se teď projít, abych si vyčistil/a hlavu a zklidnil/a se.“

3. Pojmenujte emoce na základě situací

Nikdy není brzy začít. Už u velmi malých dětí, které ještě ani nemluví, můžeme rozvíjet emoční inteligenci. Když dítě pláče, pomozte mu pochopit, co cítí: „Jsi asi smutný/á, protože teď potřebuji jít na chvíli pryč? To je v pořádku. Zase se vrátím.“  Tím se učí rozpoznat své pocity.

4. Nabídněte emocionální volby

Když je dítě naštvané, vyjádřete účast „Vypadá to, že jsi naštvaný/á. Nebo je to něco jiného? Chceš o tom mluvit, nebo si dát chvíli pauzu?“

5. Vysvětlujte emoce na příkladech z denního života

Pokud se dítě rozčílí ve škole, zeptejte se: „Co se stalo předtím, než ses naštval/a? Co bys mohl/a udělat příště?“ Pomáháte mu tak zpětně zpracovat náročné situace.

6. Dejte jim nástroje pro zklidnění

Naučte děti jednoduchá dechová cvičení: „Když se cítíš rozrušený, pomalu nadechuj a vydechuj, můžeš si představovat, že tak nafukuješ a vyfukuješ velký míč. Zkus to třikrát a uvidíš, jestli se něco změní.”

7. Podporujte empatii konkrétními otázkami

Když někdo v okolí pláče nebo se zlobí, zeptejte se dítěte: „Jak si myslíš, že se cítí? Co by se dalo udělat, aby se cítil/a lépe?“ 

8. Čtěte knihy o emocích a diskutujte je

Vyberte knihu s příběhem o emocích a po přečtení se zeptejte: „Co si myslíš, že cítil hlavní hrdina nebo hrdinka? Zažil/a jsi někdy něco podobného?“ Není nutné, aby se jednalo o nějakou speciální knihu, lidské a tedy i pohádkové příběhy jsou emocí plné.

9. Hrajte hry s cílem rozpoznat emoce

Zahrajte si s dětmi hru, kde předvádíte pantomimicky různé emoce a druhý hádá, co to je. Pomůžete rozvíjet citlivost na neverbální projevy, s nimiž jsou emoce spojené.

10. Vytvořte „klidný koutek“

Doma vytvořte speciální místo, kde se může dítě jít uklidnit, když cítí příliš silné emoce. Nabídněte mu polštářky, hračky nebo omalovánky, aby mělo prostor se zklidnit.

A pokud je už těch silných emocí moc a je složité se v nich vyznat, můžete se obrátit na odborníky.