Akce, tipy, zajímavosti,  Na kafe s HR,  O rodinu postaráno,  Poradna pro rodiny,  Vzděláváme a slaďujeme

NA KAFE S HR – DÍL 3 – TÝMOVÍ HRÁČI

KDYBYCH MĚLA JMENOVAT JEDINOU VLASTNOST, KTERÁ MĚ VŽDYCKY DOSTANE NA STRANU KANDIDÁTA, PAK JE TO TÝMOVOST. 

 

Týmovost ale v mém pojetí není jen samotná schopnost pracovat v týmu kolegů řešících společné úkoly a problémy. Moje pochopení týmovosti je mnohem širší. Pokud vás zajímá, kde všude týmovost hledám a proč je to bez debat nejzásadnější vlastnost KAŽDÉHO KANDIDÁTA a to i na velmi solitérní pozice, přijměte pozvání k dnešnímu dílu Na kafe s HR. 

Týmovost je pro mě hlavně o schopnosti naslouchat druhé straně, hledat společné odpovědi a řešení, společně se poučit ze svých chyb, společně pracovat směrem k vytyčenému cíli, společně se zasmát, jeden druhého podpořit, když je potřeba, zastoupit, když se něco děje. Věřím, tohle všechno čtete a pokyvujete hlavou, že to je přeci jasné. V rovině malého týmu je to jasné naprosto každému. Seniornější kandidáti tohle často už dokáží vnímat i v rovině spolupráce různých částí celofiremního týmu. Opravdu skvělé obchodní oddělení chápe, že hrají v jednom týmu s financemi, marketingem i tím zatrápeným HR, co jim ne a ne schválit … (každý ať si doplní podle své zkušenosti).

Víte, kterou rovinu týmovosti pomíjejí velmi často i opravdu zkušení kandidáti? Zaměstnanci a firma jsou taky jeden tým. Nebo by být měli. A všechno, nad čím jste pokyvovali úplně automaticky v okamžiku, kdy jste si představovali partu kolegů kolem jednoho stolu, by mělo platit i pro spolupráci jednotlivců a firmy. Firma totiž není něco abstraktního. Není to produkt, není to proces výroby, není to poskytovaná služba. Firma jsou lidé. Juniornější než vy, seniornější než vy, ti co plní úkoly i ti, co řídí projekty nebo týmy. Ale pořád lidé. Tým. Jeden tým.

Pojďte si ještě jednou přečíst, co jsem napsala o týmovosti a v hlavě si držte obrázek sebe jako kandidáta a firmy, do které se hlásíte:

Týmovost je (…)  hlavně o schopnosti naslouchat druhé straně, hledat společné odpovědi a řešení, společně se poučit ze svých chyb, společně pracovat směrem k vytyčenému cíli, společně se zasmát, jeden druhého podpořit, když je potřeba, zastoupit, když se něco děje. 

Pořád pokyvujete hlavou, nebo si u některých částí říkáte, že to nedává smysl?

Týmovost 

  • schopnost naslouchat druhé straně
  • hledat společné odpovědi a řešení 
  • společně se poučit ze svých chyb
  • společně pracovat směrem k vytyčenému cíli
  • společně se zasmát
  • jeden druhého podpořit, když je potřeba
  • zastoupit, když se něco děje

 

Nejlepší kandidáti, přijdou na pohovor připravení – o firmě už něco vědí a opravdu reálně zvažují, že by chtěli patřit do stejného týmu. Na pohovoru mluví otevřeně, konkrétně, k věci – rozumí tomu, že druhá strana se je nesnaží přechytračit, ale naopak vyslechnout a pochopit. A odpovědět si na otázku, jestli tenhle kandidát je tím, kdo nejlépe zapadne – jak po stránce znalostí a dovedností, tak po stránce osobnosti, očekávání, hodnot – do týmu, do firmy. Máte vy a firma společný cíl? Je pro vás tak hodnotný, abyste chtěli pracovat na jeho dosažení; je na pozici a firmě něco, co vás ráno spolehlivě vytáhne z postele s úsměvem? Jste ten kandidát, který se zajímá, interaguje, snaží se pochopit, když se splete, dokáže to vysvětlit, přiznat a jít dál, nehází všechny neúspěchy na okolnosti, stát, zlé firmy a kohokoli nebo cokoli jiného, ale dokáže si sáhnout do svědomí a hledat nejdřív u sebe? Na mých pohovrech je úplně bežné, že se i zasmějeme. Co je mnohem méně běžné jsou kandidáti, kteří chápou firmu jako partnera a stejný tým, mě jako zástupce HR ne jako protihráče a inkvizici, ale jako zdroj hodnotných informací a první možnost si ujasnit, jestli jsme se opravdu upřímně našli. Kdybych našla kandidáta, který dokáže mluvit i o tom, jak si vzájemně pomáhat, vycházet vstříc a jak fungovat jako opravdický tým, asi bych mu odpustila pořádný díl chybějících zkušeností a dovedností, protože hrát fér a společně, to je k nezaplacení.

Až půjdete na pohovor příště – nechoďte tam s tím, že jdete do boje nebo na divadlo. Zkuste přijít s tím, že chcete do společného týmu. Jeho součástí jsou všichni, které na svojí cestě výběrovým procesem potkáte. 

Sérii článků Na kafe s HR pro vás připravuje Alžběta Eli Axmann. Její medailonek najdete ZDE a pokud se s ní chcete potkat a diskutovat osobně, pojďte se s námi usadit ke Kulatému stolu. Víc o nich najdete TADY.