O rodinu postaráno,  Poradna pro rodiny

Když mě děsí, co se děje ve světě

Poslední dva týdny se ve všech médiích setkáváme s informacemi ohledně vojenského konfliktu, který hrozí Evropě. Tyto informace působí velmi negativně na psychiku mnohých lidí, a proto jsem se rozhodla krátce tomuto tématu věnovat.

Starší generaci se mohou zdát reakce mladých lidí úsměvné. Nejednou jsem se již setkala s názorem, který tvrdil, že starší generace přežila minulý režim, přežila studenou válku a toto je pouze další obdobná situace. Ano, je to pravda. Starší generace má tuto velkou životní zkušenost, která u mnohých vedla ke vzniku psychické odolnosti, ze které nyní čerpají, navíc se často nepohybují tolik online a proto je jejich vnímání situace o trochu jiné.

Podívejme se ale na generaci mladých lidí, kteří takovou zkušenost nemají. Internet je médium, které přenáší informace z opačného světa během sekund. Na první pohled je těžko rozpoznatelné, která informace je pravdivá a která není. Vyvolávání paniky na internetu je velice nebezpečná oblast, která se stává novou válečnou zónou. Poprvé, jsme se s tím v takovém měřítku setkali během covidové pandemie, a nyní se s tím setkáváme znovu. Mladí lidé poslední dva roky prochází velkými otřesy. Defakto se jim mění svět, ve kterém byli zvyklí fungovat. Dochází ke konfrontaci hodnot, vytržení z pocitu bezpečí a jistoty. Pro tuto generaci je to něco, s čím se doposud nemusela setkat, a proto v nich aktuální situace vyvolává strach, úzkost a černé myšlenky. 

 

Jak lze s touhle situací pracovat?

Na prvním místě je třeba přijmout situaci takovou, jaká je. Pravděpodobně nikdo z nás, běžných občanů, není schopen ovlivnit rozhodování politiků. Co ale ovlivnit můžeme, jsou naše postoje. Jako první je možné se zaměřit na to, co máme. Ano, může nám naskočit myšlenka „Co když to ale brzy již mít nebudu?“ Zkuste tuto myšlenku odehnat jako otravnou mouchu na pikniku. Místo toho si v duchu projděte seznam věcí, za které jste opravdu vděčni. Přivolejte tyto myšlenky vždycky, když přijde pocit strachu z toho, co může přijít.

Vytvořte si zónu bezpečí. Pro někoho je to křeslo v obýváku, pro druhého to je jeho vlastní postel. Na tomto místě se snažte dělat věci, které milujete. Dát si čaj, přečíst knihu nebo přitulit se k němu blízkému.

Soustřeďte se na tady a teď. Pokud přijde chmurná myšlenka obav a strachu, začněte se soustředit na to, co je kolem vás. Na stromy, nábytek, na vlastní tělo. Uvědomujte si to, nadechněte se, dotkněte se předmětů, které vidíte. Tato metoda vás učí zklidnit mysl a odklonit myšlenky. Užívejte si také každou chvíli, kdy jste s blízkými a naplno se jim věnujte.

V neposlední řadě zvažte, kolik informací jste schopni denně přijímat. Informovanost je dobrá věc, ale záleží, zda chcete negativní informace ze světa přijímat v průběhu celého dne, nebo jen v určitý vymezený čas – například ráno nebo večer. Zbytek času věnujte svému okolí, svým blízkým a věcem, které vám způsobují radost.

A nyní rada pro rodiče. Děti kopírují to, co vidí doma. Pokud vidí obavy z aktuální situace u vás, pravděpodobně si tyto emoce přivlastní. Pokud přijdou s otázkami ohledně aktuální politické situace, zodpovězte je a snažte se jim to vysvětlit co nejracionálněji. Tímto způsobem můžete vyvracet různé dezinformace, které se mohou dozvědět i u svých kamarádů. Děti někdy interpretují věci hodně zkresleně. Nezapomeňte, že vaši potomci k vám vzhlížejí a hledají u vás ujištění a hlavně bezpečí. Poskytněte jim ho a zdůrazněte, že zkrátka některé věci nelze ovlivnit a jiné ano. A ačkoliv neovlivníme světové dění, můžeme ovlivnit to, co společně doma děláme, jak si užíváme čas a o čem si povídáme.

A pokud si říkáte, “to je všechno pěkné, ale…”, neváhejte nás kontaktovat a objednat se do Poradny pro rodiny – ráda to s vámi proberu osobně a úplně konkrétně. (https://www.odetipostarano.cz/poradna/)

Magdaléna